top of page

Duševní zdraví Čechů se stále zhoršuje. Psychiatrická péče je pro většinu nedostupná.

Kdyby šlo o nedostatek ortopedů, jednalo by se o téma číslo jedna. Psychické potíže ale nejsou na první pohled vidět. Nedostatek psychologů a psychiatrů tak titulní stránky novin neplní. Jedná se však o problém s nedozírnými následky.Naléhavý vývoj v oblasti psychického zdraví v Česku vyžaduje naši pozornost. Podle nedávných měření byli Češi loni postiženi největším výskytem depresivních příznaků od roku 2014. Tento alarmující trend, částečně spojený s pandemií, zdůrazňuje naléhavost péče o duševní zdraví v naší společnosti.


Závažné problémy se objevují zejména v dostupnosti dětských psychologů a psychiatrů. Rodiče se potýkají s obtížemi při hledání odborné pomoci pro své děti, což je alarmující vzhledem k nárůstu případů sebevražedných tendencí u mladých lidí.


Reforma psychiatrické péče, iniciovaná před několika lety, měla přinést pozitivní změny. Avšak, jak uvádí organizace Vida, reformní proces postupuje pomaleji, než by bylo žádoucí, a v praxi se mnohdy nedostává očekávaných zlepšení.


Odborníci zdůrazňují potřebu zaměřit se na prevenci a vzdělávání. Školy by měly hrát klíčovou roli v rozpoznávání a řešení problémů v rané fázi. Reforma také spočívá ve výcviku učitelů, kteří budou schopni radit žákům a směrovat je ke správné pomoci.


V tomto náročném období, kdy se naše psychické zdraví dostává do popředí, je důležité si uvědomit, že pomoc může být dostupná. Asistenční program DOBROKRUH je připraven poskytnout podporu každému, kdo ji potřebuje, bez ohledu na povahu obtíží. Kapacity máme i v oblasti psychických potíží. Náš asistenční program nabízí vyslechnutí, empatické porozumění a nasměrování na odbornou pomoc v okolí žadatele. Máme k dispozici jednorázové i pravidelné konzultace, programy a terapie. Nezůstávejte se svými potížemi sami – kontaktujte nás a společně najdeme cestu (nejen) k duševnímu zdraví.


Jsme připraveni Vám pomoci ještě dnes.

12 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page