top of page

Jak se připravit na extrémní počasí: Intenzivní srážky a povodně v České republice

Od čtvrtka do neděle zasáhnou většinu území České republiky výjimečně intenzivní srážky, které mohou vést k nebezpečným situacím. Meteorologové varují zejména před povodněmi a silným větrem v některých oblastech, což může vytvářet kombinaci, jež představuje extrémní stupeň nebezpečí. Jak se na takovou situaci připravit?


Klíčová role krizových složek a osobní zodpovědnost

Stát a jeho krizové složky, jako jsou krajské povodňové komise a správci povodí řek, jsou dobře připravené zvládnout jakoukoli situaci. Organizace jako Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) průběžně poskytují aktuální informace a varování, aby nás všechny ochránily. Každý z nás však může přispět k bezpečí sebe i svých blízkých, a to zejména tím, že se postaráme o ty, kteří jsou zranitelnější a potřebují naši pomoc. Společně to zvládneme s klidem a rozvahou.


Nejdůležitější telefonní čísla jsou tato: 112 pro Integrovaný záchranný systém České republiky, 158 pro Policii České republiky, 155 pro Zdravotnickou záchrannou službu a 150 na Hasičský záchranný sbor České republiky. Linka 156 je pro obecní policii (strážníky) a na čísle 603 111 158 funguje SMS tísňová linka pro neslyšící.


Základní doporučení pro bezpečnost

  1. Nepanikařte: Informace o extrémním počasí mají za cíl snížit riziko a připravit občany, nikoli vyvolat zbytečný strach. Schopnost rychlé reakce na aktuální situaci je klíčová.

  2. Sledujte zprávy a pokyny IZS: Situace se může rychle měnit, a to i v noci. Je lepší se na situaci připravit pečlivě, než ji podcenit. Integrovaný záchranný systém (IZS) pravidelně poskytuje doporučení a pokyny.

  3. Připravte se na výpadky elektřiny: Silný vítr a poškození rozvodných sítí mohou způsobit výpadky. Udržujte mobilní telefon a powerbanku plně nabité a mějte je po ruce.

  4. Evakuační zavazadlo: Pokud žijete v záplavové oblasti, připravte si evakuační zavazadlo. Obsahuje základní potraviny, vodu, doklady, léky, hygienické potřeby a další nezbytnosti.

  5. Předem informujte zranitelné členy domácnosti: Připravte děti a seniory na možné scénáře a postupy. Pomůžete tak předejít panice a zajistíte rychlejší reakci v případě nouze.


Jak se chovat při evakuaci

Pokud se cítíte ohroženi, nebo pokud je evakuace nařízena krizovými složkami, je nutné se evakuovat. Evakuace se týká všech osob v ohrožených oblastech s výjimkou těch, kteří se podílejí na záchranných pracích. Výzvám oprávněných orgánů k evakuaci je třeba se podrobit, pokud tím neohrozíte svůj život nebo zdraví jiných osob.


Co by mělo obsahovat evakuační zavazadlo:

  • Základní trvanlivé potraviny a pitná voda

  • Osobní doklady, peníze, pojistné smlouvy a cennosti

  • Přenosné rádio s rezervními bateriemi

  • Toaletní a hygienické potřeby

  • Léky, svítilnu, náhradní prádlo, oděv, obuv, pláštěnku

  • Kapesní nůž, zápalky, šití a další drobnosti


Jak zabezpečit domácnost před povodní

Před odchodem uhaste otevřený oheň, vypněte elektrické spotřebiče a uzavřete přívody plynu a vody. Označte dveře oznámením, že je byt opuštěný, aby záchranáři ušetřili čas. Ujistěte se, že vaši sousedé, zejména senioři a další zranitelné osoby, jsou připraveni a informováni.


Dále je doporučeno uzavřít okna a dveře, utěsnit všechny otvory, přemístit cenné věci do vyšších podlaží a odstranit nebezpečné látky z ohrožených prostor.


Evakuace zvířat

Domácí mazlíčci mohou být evakuováni v uzavřených schránkách a měli by být označeni jménem a kontaktními údaji majitele. Pro hospodářská zvířata platí doporučení přesunout je na vyvýšená místa, pokud to není možné, je lepší jim dát volnost, aby se mohla sama pokusit uniknout.


Jak pomáhat

Pokud nejste přímo zasaženi povodněmi, můžete pomoci například plněním pytlů s pískem nebo poskytnutím dopravních prostředků. Nabídky pomoci by měly být koordinovány s krizovými štáby, aby nedocházelo k chaotickým a neúčinným akcím. Aktuální poptávku po dobrovolnících celá řada organizací publikuje právě v naší aplikaci DOBROKRUH.


Díky vzájemné podpoře, pečlivé přípravě a dodržování pokynů záchranných složek můžeme překonat i ty nejtěžší situace. Buďme ohleduplní k sobě navzájem, pomáhejme těm, kteří to potřebují, a věřme, že společně zvládneme vše, co nám příroda přichystá.

bottom of page