top of page

Tady je naše "PROČ"!

Aktualizováno: 19. 6. 2023

Není dne, kdy se mne někdo z našich klientů nezeptá, proč, že to vlastně věnujeme tolik času a energie CSR projektu DOBROKRUH. Nijak se netajíme tím, že jsme IT firma a nedá se říci, že bychom se v práci nudili. Přesto věnujeme stále více času dobrovolnickým a CSR aktivitám, které jsme sdružili do jednoho projektu - do DOBROKRUHU.

Tady je naše PROČ.

Proč tahle fotka? Kousek od tohoto místa nápad na stvoření DOBROKRUHU vznikl.

Máme vlastně štěstí. Pohybujeme se v bublině nezávislých, soběstačných jedinců, kde si každý z nás nese své vlastní starosti, avšak většinou se s nimi dokáže každý vyrovnat na vlastní pěst. Případně se obracíme na odborníky, jejichž služby si zpravidla hradíme sami, nebo jsou hrazeny prostřednictvím nějakého programu od zaměstnavatele. Jsme součástí společenství lidí, kteří se nemusí potýkat s existenčními starostmi. Máme tedy čas a energii pro angažovanost v rozličných sektorech veřejného života, obvykle v těch, které jsou nám blízké. Navíc jsme součástí IT komunity, kde většina lidí chápe, jak vyhledávat informace a umí rozpoznat podezřelý či očividně falešný obsah. Žijeme v komunitě lidí, která nepotřebuje pomoc. Mnoho z lidí v naší "komunitě" tak propadne falešnému pocitu, že to tak má každý.


Jenže akorát, že vůbec

Není tomu tak dlouho, co jsme se vydali na team building do jedné středočeské obce. Po celodenní aktivitě jsme zašli i do místní hospody. Pro mnoho mých kolegů to byl střed s jinou realitou. Úplně jiný vesmír. Lidé v našem věku, 30 kilometrů od Prahy, názorově na úplně opačném pólu. Vystoupení z NATO i Evropské Unie byl jejich nejméně radikální názor. Kluci, kteří mají život před sebou, nevidí budoucnost v demokracii a nejraději by kolem naší země postavili nepropustnou zeď.


Po několika pivech jsme to s našimi nově objevenými kamarády začali rozebírat podrobněji. Zejména jeden můj kolega se snažil objevit ono ,,jádro pudla". Spousta z těchto mlaďochů má pocit, že prohráli život. Nepřiznají si to, a už vůbec to nevysloví nahlas. Státu nevěří. Nikdy jim nepomohl. Mají mizerně placenou práci. Jinou si nehledají. Půjčka na nový počítač skončila exekucí. A teď se musí platit skoro jednou tolik. A mohli bychom pokračovat. Naši vrstevníci mají opravdu pocit, že současná společnost je proti nim. Stát jim hází klacky pod nohy a absolutně se necítí být součástí nějakého většího společenského celku. Se svým životem nechtějí nic dělat. Přežívají.


Přichází strašák Green Deal

A teď si představte hypotetickou situaci. Přijdete za těmito mlaďochy s tím, že z nějakého nařízení Evropské Unie musí třeba vyměnit starý kotel, nebo jim zakážete používat jejich auto, protože nemá dostatečně efektivní spalovací motor. Že to není tak horké, vědět nebudou. Že na spoustu věcí mohou získat podporu, nemají jak zjistit. Zprávy přebírají z alternativních kanálů. A když už si omylem zapnou třeba Českou Televizi, tak tam se o tom vlastně taky mluví. Takže to tak asi opravdu bude. Co naplat, že nosná myšlenka dává smysl a řešení je poměrně flexibilní ke každému.


Podtrženo sečteno, tito 30ti letí, perspektivní mladí lidé, žijí ve světě polopravd, fake news, a jednoduše znějících hesel. Věci, které bych spíše čekal v řetězovém mailu od své babičky se dozvídám mezi svými vrstevníky v jinak pěkné hospodě. A je to o dost horší, než zde popisuji. Nálada mezi lidmi je opravdu dost vyhrocená. Tohle je jen takový výběr z hroznů.

Tito lidé se nemají dobře. A je s tím třeba hnout.

Můžeme stokrát opakovat, že každý svého štěstí strůjce. Společnost je totiž tak silná, jak je silný její nejslabší člen. To, že nevidíme problémy jiných neznamená, že neexistují. Není pak divu, že když přijde první "mesiáš", který nabízí snadné řešení složitých problémů, tito nespokojení lidé za ním oddaně půjdou. Ne každý, ale většina rozhodně. Ostatně, to co se děje nyní na nejrůznějších demonstracích a setkání nespokojených občanů asi vidíme všichni, kdo dočetli až sem.


Lidé v potížích jsou zranitelní a lehce manipulovatelní. Pokud mají lidé existenční starosti se svým životem, těžko je nadchnete pro něco, z čeho by mohli mít prospěch i ostatní. Přeloženo do češtiny: ,,Když nevyjdu z výplaty, tak opravdu do kotle hodím to, co hoří, a ne to, co zrovna dovoluje Evropská Unie." Nebudu se angažovat v smysluplných aktivitách, nebudu se snažit žít lépe. Budu nadále přežívat.


V DOBROKRUHU chceme budovat silnější společnost

Naší společnou misí je pomáhat jednotlivcům nastartovat lepší život. Chceme co nejvíce lidí vrátit zpátky do hry. Chceme jim pomoci přestat přežívat a začít znovu žít.

Tihle lidé totiž mohou volit. A "mesiáši" to vědí. A jak jsme si řekli výše, lidé v problémech jsou snáze manipulovatelní. A půjdou volit toho, kdo jim nabídne snadné řešení jejich problémů. Půjdou volit toho, kdo jim nabídne lacinou náplast, na jejich bolístku. Půjdou volit toho, kdo jim navrátí pocit důstojnosti. Půjdou volit svého "mesiáše". Půjdou volit svého mesiáše, kterému o ně ale vůbec nejde. A ani nechceme domýšlet, co by se mohlo všechno stát, kdyby skutečně k moci tito populističtí mesiáši přišli. To by bolelo nás všechny.


Proto jsme vytvořili DOBROKRUH. Naším cílem bylo vytvořit jednoduchou cestu k ověřené a bezplatné pomoci, v jakékoliv životní situaci a pro každého.

Chceme, aby pomoc získal každý, kdo o ní požádá. Úřady práce jsou přetížené a pozice sociálních kurátorů mnohdy neobsazené. "A státu se přeci nevěří." Přitom je tu tolik skvělých neziskovek, které dělají svoji práci fantasticky.

DOBROKRUH proto dává dohromady síť nejrůznějších neziskovek, spolků a projektů, které nabízí skutečnou a bezplatnou pomoc i v té nejzapadlejší vísce. Zároveň DOBROKRUH zapojuje firmy a obce do informování svých obyvatel či zaměstnanců o možnosti získat bezplatnou pomoc v situaci, která je pálí. A kterou třeba nechtějí řešit se svým zaměstnavatelem nebo obecním úřadem. Přes anonymní landing page firem a obcí, přes naší DOBROLINKU nebo mailem k nám chodí nejrůznější žádosti o pomoc. Každého žadatele o pomoc trpělivě vyslechneme a jeho žádost analyzujeme. Následně jej propojíme s organizací, která mu v dané situaci dokáže pomoci. Spousta z nás si pomoc dokáže vyhledat sama. Věřte ale, že existuje celá řada lidí, který se v informačním toku nedokáže zorientovat, neví jak udělat první krok a na koho se obrátit. A my těmto lidem rádi a zodpovědně pomůžeme.


Chceme, aby každý, kdo se odhodlá svou situaci řešit, získal přístup k odborné a bezplatné pomoci. Věříme, že silným spouštěčem radikalizace je pocit nevyslyšení ,,všem jsem ukradený, tak já vám ukážu!". Proto každý, kdo se napřímo nebo prostřednictvím partnerské obce, či firmy, na DOBROKRUH obrátí, dostane milé zacházení, babičkovský přístup a propojení s organizací, která mu může pomoci. Naše týmy pracují 24 hodin, 7 dní v týdnu. Víme totiž, že problémy nespí. Když už se lidé problémy odhodlají řešit, my v DOBROKRUHU jsme připraveni pomoci.


Když už jsme ta IT firma...

Věříme v data. Proto pečlivě analyzujeme příchozí žádosti o pomoc a na jejich základě spolu s odbornými garanty vytváříme akční plány a cílené preventivní programy. Snažíme se problémy zachytávat dříve, než se z problému stane patologický jev. Předvídáme trendy a snažíme se minimalizovat škody.


Pro neziskovky a další zapojené organizace organizujeme kulaté stoly, pomáháme jim s jejich IT a vytváříme pro ně mobilní aplikace, které jim usnadňují komunikaci s dobrovolníky. Ty nutně potřebují k jejich fungování. Na základě přijatých žádostí dále poskytujeme zapojeným obcím a firmám v reálném čase data o tom, co jejich zaměstnance / obyvatele právě trápí. K celému projektu přistupujeme z maximálním nasazením. Jsme na začátku. Nedávno jsme překonali 1000 vyřízených žádostí o pomoc. Radost máme z každé z nich. Tedy, netěší nás to, že má někdo problém. Ale těší nás, že jsme spolu se skvělými neziskovkami mohli přispět k jeho vyřízení. DOBROKRUH řídíme, jako by šlo o jakýkoliv jiný on-line projekt. Jen s tím rozdílem, že u něj neměříme tržby, ale smysl a užitečnost.


Závěrem

Věříme, že lidé si zaslouží žít. Nikoliv přežívat. Věříme, že každý, kdo si řekne o pomoc, si pomoc zaslouží. To je naše mantra, proto ji opakujeme již po několikáté. Říci, že žijeme v nelehké době je klišé. Ale dnešní doba snadná není. A není vůbec lehké se v ní zorientovat pro nikoho z nás. A co mají říci ti, kteří již žijí v područí fake news a zjednodušených zpráv v nejrůznějších on-line skupinách a fórech.


Proto jsme začali lidem pomáhat dostat se v životě na lepší cestu. Nejprve neřízeně, teď už organizovaně. Nejsme žádní aktivisté. Ale nemůžeme koukat na to, co se s naší společností děje. Děsí nás síla populizmu a radikalizace reálně hodných a milých lidí. Vůbec by nás dříve nenapadlo, že babička, která peče skvělé buchty a těší se na vnoučata postuje vyloženě nenávistné komentáře ve facebookových skupinách.

Víme také, že nespasíme svět. My si na novodobé mesiáše nehrajeme. Ale než v nějakém hromadném vysvětlování a kampaních o tom, že je dobré to, či ono, jdeme raději za konkrétními jednotlivci a jejich příběhy. A snažíme se jim pomoci, aby v tom jejich příběhu začalo lepší dějství. Domníváme se, že rekonstrukci naší společnosti je třeba začít od jednotlivých stavebních prvků. A dílčím stavebním prvkem naší společnosti je každý jeden z nás. Věříme také, že mnoho lidí pomoc nezapomene. A vezme pak třeba společenství, ve kterém žije, tak trochu "na milost". A za každý jeden takový dobrý zvrat stojí za to bojovat.


A jak dopadli mladoši z hospody?

Jeden u nás pracuje. Dvěma jsme pomohli vyřídít oddlužení. Třetí začal znova studovat. A zbytek vesnice nás pravděpodobně stále nenávidí. Ale má to smysl.


Tohle je naše PROČ.


Text:

Marek Sýkora


59 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page